EMBRYONÁLNÍ VÝVOJ ŠTĚNĚTE - z Panství Dobrkačky

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

EMBRYONÁLNÍ VÝVOJ ŠTĚNĚTE

ZAJÍMAVOSTI

EMBRYONÁLNÍ VÝVOJ ŠTĚNĚTE

0. den
Období před krytím: několik dní před krytím odčervíte. Očkování se naplánuje min. 1 měsíc a max. 8 měsíců před plánovaným krytím. V období před a při krytí nevystavujte fenu stresu. Snažte se o její maximální pohodlí a dobrou náladu. Při stresu se v jejím organismu vylučují kortikoidy, které blokují a oddalují ovulaci, čímž nedojde k uvolnění vajíček a jejich oplodnění.
1. den
Den prvního krytí: se nachází v období těsně před ovulací, případně už ovuluje (uvolňování vajíček). Termín krytí se neshoduje s termínem oplodnění. Vajíčko (oocyt) po uvolnění dozrává a je oplodnění schopný 2 dny. Spermie také "dozrávají" (zbavují se biologicky aktivních substancí ze svého povrchu) 6-10 hod. po krytí a potom jsou oplodnění schopné 4-6 dní. Rozdíl mezi termínem krytí a termínem skutečného oplodnění může být 1 až 6 dní v závislosti na době, kdy fena ovuluje.

1. den

2. den
"Očištěné" spermie putují a hledají vajíčko k oplodnění.

2. den

3. den
Spermie z prvního krytí dosahují cíle, našli vajíčka ve vejcovodech, které vedou z vaječníků do dělohy.
4. den
Nastává oplodnění vajíček. Feně se v první třetině gravidity nemusí věnovat nijak zvláštní pozornost. Nemění se druh, ani množství krmiva. Můžeme jí dopřát tolik pohybu, na kolik je zvyklá a sama vyžaduje. Je však dobré dbát na to, aby se v letních horkách nadměrnou aktivitou příliš nepřehřál její organismus a nebyl dehydrovaný!

4. den

5. - 11. den
Oplodněná vajíčka (zygoty) sestupují dolu vejcovody do děložních rohů.

5. den
6. den
7. den
8. den
9. den
10. den
11. den
 

12. - 13. den
Ranná embrya se zbavují obalů, volně se pohybují v tekutině dělohy a hledají vhodné místo na uhnízdění. Jejich velikost je cca 0,6 mm.

12. den
13. den

14. den
Embrya se začínají připravovat na uhnízdění na stěně dělohy.

14. den

15. den
V následujících dvou týdnech se vyvíjí důležité orgány plodů. Pozor na zásahy do organismu matky. Vše má vliv na embrya. Nedoporučuje se v tomto termínu očkovat, odčervovat ani použít přípravky proti blechám a klíšťatům. (jedinou výjimkou je očkování proti Herpes, které se očkuje právě do dvou týdnů po nakrytí). Fena je velmi citlivá na jakékoliv změny, takže neměňte denní režim, dobu venčení, typ krmení, místo odpočinku ani vlastní chování. Případné nutné zásahy si zapište do kalendáře, právě v tom dni se může narušit vývin některého z orgánů plodu. Do 35. dne je děloha schopná zárodek/zárodky i plně vstřebat.
16. den
Uhnízdění embryí na stěně dělohy. Jejich velikost cca 1mm. Struky u feny se začínají mírně zvětšovat a zrůžoví. Srst na břichu a v okolí struků začíná pomalu zjemňovat a řídnout.

16. den

17. den
U embryí se začíná formovat hlavička a tělo, páteř a centrální nervový systém. položený základ pro vývin vnitřních orgánů.
18. - 19. den
Vývin vnitřních orgánů embryí. Jejich velikost cca 2mm.

18. den
19. den

20. den
Embrya jsou pevně uhnízděna na stěně dělohy, nadále se u nich vyvíjí vnitřní orgány a utváří se nervová soustava. Velikost embryí je 4mm.

20. den

21. den
Vytváří se placenta. Až od této chvíle je možné určit, či je fena březí. Na ultrazvuku ještě nejsou vidět embrya, ale jsou vidět jejich plodové obaly plné tekutiny (plodové vody). Velikost embryí je cca 5mm. Vytváří se základ pro vývoj srdce.


21. den

22. den
Začíná ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity. U feny v tomto období může nastat ranní nevolnost a nechutenství následkem hormonálních změn a napětí v děloze. Fenka je apatická a bez nálady. Občas se může objevit i zvracení. Pomůže rozdělit krmivo do více malých dávek a ochucení jídla. U feny se může objevit i ojedinělý neškodný výtok z pochvy (čistý, nebo charakteru vaječného bílku).

22. den

23. den
Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity (v případě citlivého přístroje, pokud chcete mít jistotu, můžete vyčkat cca do 26. dne, kdy lze plody ještě přibližně spočítat, ale jsou již dostatečně velké, aby se nepřehlédly). U embryí se začínají vyvíjet játra, čelist, oči, uši, nos. Velikost embryí je cca 1cm.

23. den

24. den
Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity.

24. den

25. den
Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity. U embryí se začínají vyvíjet zuby, páteř a končetiny. Velikost embryí je cca 1,4cm.

25. den

26. den
Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity. Zkušená osoba (chovatel nebo veterinář) může u feny i pohmatem diagnostikovat graviditu. Nyní je na to nejlepší čas, protože embrya mají velikost vlašských ořechů a je lehké je spočítat. Je vhodné u feny začít omezovat namáhavý pohyb.

26. den

27. den
Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity.
28. den
Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity. Začínají se osifikovat čelisti a lebky embryí. Velikost embryí je cca 1,7cm.

28. den

29. den
Embrya se plně vyvinuli na miniaturní pejsky.ůžete mírně zvýšit dávku krmiva. Nepřekrmujte, nadměrná váha může feně uškodit.
30. den
V embryích probíhá osifikace lebky a čelistí. Velikost embryí je cca 2cm.  

30. den

31. den
Růst smyslových chloupků na bradě, obočí a nose.

31. den

32. den
Fena se nachází přibližně v polovině těhotenství. Embrya se mění v plody a dosahují 20% porodní váhy.

32. den

33. den
V plodech probíhá růst prstů, osifikace nosu, kostí končetin a žeber. Velikost plodů je cca 2,7cm.

33. den

34. den
Fena začíná měnit chování. Je klidnější a citlivější. Její břicho i vnější pohlavní ústrojí se začínají mírně zvětšovat.

34. den

35. den
Fena začíná mít zvýšenou chuť k jídlu. Je vhodné přejít na krmení pro březí feny (bohatší na proteiny) a zvýšit jeho množství o 10%. Krmnou dávku je vhodné rozdělit na 2-3x denně. Nepřekrmujte, nadměrná váha může feně uškodit.

35. den

36. den
Končí období pomalého tělesného růstu plodů. Plody nabírají na intenzitě růstu, probíhá osifikace kostí, lopatek. Začíná jim růst srst, diferencují se pohlavní orgány a dokončuje se vývoj ostatních orgánových systémů. plodů je cca 3,5cm.

36. den

37. - 39. den
Plody nabírají na intenzitě růstu, probíhá osifikace kostí.

37. den
38. den
39. den
 

40. den
V tomto období mají plody již založené prakticky všechny vnitřní orgány. Probíhá osifikace páteře a prstů. Oči jsou zavřené. Velikost plodů je cca 6,5cm.

40. den

41. - 43. den
Probíhá osifikace páteře a prstů.
44. den
V tomto období se již dají nahmatat štěňátka, ale je velmi náročné určit jejich počet. Děloha zabírá už 2/3 břišní dutiny, doporučuje se krmit 3-5x denně v menších dávkách a zvýšit jeho celkové množství o 15-20% oproti původní (před graviditou). Začínají se zvětšovat mléčné žlázy a srst okolo struků vypadává. Fence již v tomto období nesmíme dovolit příliš prudké a namáhavé pohyby či skoky.

44. den

45. - 47. den
U plodů probíhá osifikace pánve a roste srst. Velikost plodů je cca 9cm.
48. den
Fenka se začíná viditelně zvětšovat. Většinu času tráví péčí o sebe, olizuje se, její mléčné žlázy se stále víc zvětšují. Začíná být neklidná a s blížícím se termínem porodu stále více hledá místo pro svoje štěňátka. Může začít hrabat, trhat a připravovat úkryt.

48. den

49. den
Je důležité již v tomto období přivykat fenu na bedýnku, ve které bude rodit.  
50. den
Břicho feny je přeplněné štěňátky a je možné ojediněle pozorovat jejich pohyb. Plody dosahují cca 75% svojí porodní hmotnosti. Těla plodů mají již zformované tvary. Velikost plodů je cca 12cm. Fena v tomto období může (ale nemusí) ztratit chuť k jídlu. Je dobré jí krmit častějšími a malými dávkami. Celkovou denní dávku je vhodné pozvolna zvyšovat oproti původní (před graviditou) o 25-50%.
51. den
V tomto období již může velmi ojediněle docházet k samovolnému uvolnění pár kapek mléka z některého struku. Je čas je začít fence pravidelně jemně čistit teplou vodou.
52. den
Fenka se viditelně zvětšuje. Většinu času tráví starostlivou péčí o sebe.

52. den

53. - 54. den
Fenka odpočívá a připravuje se na porod.
55. - 57. den
V plodech začíná probíhat kalcifikace zubů. Velikost plodů je cca 14-15cm. Fenka odpočívá a připravuje se na porod.

57. den

58. den
Fenka odpočívá a připravuje se na porod. Při lehkém stisknutí struků se může objevit mléko.
59. den
Nadešel čas být připravený, mít vše přichystané a po ruce. Fena může začít rodit každým dnem. Dobrou pomůckou jak být připravený, je začít každé ráno a večer měřit a zaznamenávat tělesnou teplotu u feny v konečníku (viz. 63. den).
60. - 62. den
U plodů probíhá dorůstání srsti na nose, končetinách, ocase a bříšku. Velikost plodů je cca 16cm.
63. den
Krátce před porodem (12-24hod) fena zpravidla odmítá jíst a dochází k poklesu tělesné teploty z 38-39°C na 36,5-37,5°C. (tj. o 1-2°C) Může se objevit výtok plodové vody (slámově zbarvená lehce viskózní tekutina připomínající moč). Působením hormonů nadledvin plodů dochází k uvolnění estrogenu v placentě a to vede následně k zvýšené produkciůáňovýchů, produkovaných přímo v děloze). Ty ukončí činnost žlutých tělísek (které udržují březost) a uvolní děložní krček.

63. den

64. den
Předpokládaný termín porodu. (Je to přibližný termín, porod může nastat v rozmezí mezi 58. až 67. dnem.) Předešlé hormonální změny vedou k vyvolání stahů dělohy, to následně vyvolá břišní stahy (kontrakce), přičemž se postupně vypuzují plody. Samotný průběh porodu může být u každé feny časově velmi odlišný. Při porodu je štěně osrstěné na celém těle, oči má zavřené, zvukovod na povrchu těla srostlý a nemá dokončenou osifikaci záprstí a zánártí. Velikost plodů je cca 16-22cm (u větších plemen).

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky